avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUM OBTIN DREPTUL DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUM OBTIN DREPTUL DE PROPRIETATE

Detinem a suprafata de pamant pentru care nu exista titlu de proprietate si dorim sa intabulam aceasta suprafata .Suprafata de teren a fost dintotdeauna proprietatea bunicilor. Posesia nu a fost tulburata de nicio persoana . Cei de la primarie sustin ca terenul trebuie sa intre in posesia Comisiei Locale cand am inceput demersurile de intabulare . Ce putem face
Ultima modificare: Marți, 20 Iunie 2023
Morozan Maria , utilizator
Cel mai recent răspuns: Morozan Maria , utilizator 09:07, 21 Iunie 2023
Buna ziua,
Poate prin uzucapiune?!?
Prea putine detalii oferiti.
Ar fi bine sa consultati direct un avocat din localitatea dvs.
Unde se afla terenul?
Buna ziua!

Cel mai bine discutati in privat cu un avocat, pentru ca este nevoie de mai multe detalii pentru a gasi o solutie la problema dumneavoastra. De asemenea, este nevoie si de o analiza a documentelor pe care le detineti.

Este posibil sa va puteti incadra pe procedura obtinerii dreptului de proprietate prin uzucapiune, daca indepliniti toate conditiile posesiei..
Terenul se afla in spatele curtii insa nu inteleg de ce nu a fost emis titlu de proprietate si pentru el iar la primarie nu se gasesc acte doveditoare din care sa rezulte ca a fost proprietatea bunicilor ( cei drept primarul are si interese sa se improprietareasca cu terenul respectiv , a taiat la ras padurea familie , desi au fost n plangeri penale si ne judecam si pe civil avem sanse mici sa recuperam , toate cauzele se judeca la Tecuci unde e foarte greu sa ai castig de cauza ) .
Terenul se afla in spatele curtii insa nu inteleg de ce nu a fost emis titlu de proprietate si pentru el iar la primarie nu se gasesc acte doveditoare din care sa rezulte ca a fost proprietatea bunicilor ( cei drept primarul are si interese sa se improprietareasca cu terenul respectiv , a taiat la ras padurea familie , desi au fost n plangeri penale si ne judecam si pe civil avem sanse mici sa recuperam , toate cauzele se judeca la Tecuci unde e foarte greu sa ai castig de cauza ) .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primaria a improprietarit alta persoana cu o parte din terenul meu flaviusghita flaviusghita Detin in proprietate un teren forestier, retrocedat in anul 1995, conform legii 18/1991 pe vechiul amplasament, pentru care detin titlu de proprietate emis in ... (vezi toată discuția)
Teren aflat in proprietate revendicat de primarie avas76 avas76 Buna ziua. Poate titlul nu reprezinta exact situatia dar sa va explic situatia in care ma aflu. Bunica mea detine in proprietate un teren de 252 m.p.(dupa ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune neaguv neaguv Buna ziua! Va scriu in scopul de a rezolva urmatoarea problema:In 1955 bunicii mei au cumparat un teren de aproximativ 400 mp in apropierea Bucurestiului intr ... (vezi toată discuția)