Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Ieri am fost anunțată ca intru in preaviz ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Ieri am fost anunțată ca intru in preaviz la firma ...

Buna ziua! Ieri am fost anunțată ca intru in preaviz la firma pentru care lucrez si anume una privată. Angajatorul mi-a trimis practic pe e mail o foaie pe care scrie ca ei au dificultati economice si din acest motiv postul de desființează, urmând ca eu sa intru in preaviz 20 zile. După, m a sunat și m a forțat să las cheia, mi a șters contul de pe care lucram si mi a spus că de mâine sa nu mai vin deloc la muncă. Citez "intrați în preaviz 20 de zile, fără acordarea unei compensații din partea societății". Ce înseamnă asta mai exact? Ca nu îmi plătește preavizul? Ce mi a trimis angajatorul pe mail este o hartie neînregistrată și nesemnata, însă m a forțat pe mine sa semnez cat mai urgent pentru a nu îmi trimite prin poștă. Nu am semnat, dar vreau sa ma lămurească cineva ce este de facut acum.
Ca nu va acorda salarii compensatorii, înseamnă.

Înștiințarea de preaviz nu este prevazuta în lege, însă practica majoritara este în sensul.emiterii unei înștiințări privind desființarea unui post inainte de începerea perioadei de preaviz.

Ce nu inteleg, ați întrebat angajatorul cum veți fi plătit, cum veți figura în pontaj în perioada de preaviz, dacă veți sta acasa?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dânsa mi a spus că voi fi plătită normal și îmi vor fi plătite si zilele de concediu, dar sa nu mai vin de maine. Eu stiu ca in preaviz trebuie sa fiu prezenta la munca. Acum nu stiu exact ce sa fac, sa merg sau nu la munca? Si cate ore ar trebui sa stau la munca daca merg? Idea este ca eu sunt platita in mână, nu am fluturaș de salariu și in statul de plata figurez cu 8 ore lucrate pe zi, 160 de ore pe luna. Eu lucrez 9 ore pe zi, si sambata 6.
Manuela Rășină, administrator
Solicitați un document scris ca nu au nevoie de prezenta dvs la locul de munca pe perioada preavizului.
Aveti dreptul la salariu pentru perioada de preaviz de 20 de zile. Daca nu vor plati aceasta perioada si in baza faptului ca ati primit o instiintare care va ingradeste dreptul la munca, puteti sesiza ITM-ul. Cu aceasta ocazie puteti declara, in scris, si celelalte nereguli, problema angajatorului ar putea deveni mai consistenta...
Unde este mentionat ca i se ingradeste dreptul la munca ????

sadrian a scris:

Aveti dreptul la salariu pentru perioada de preaviz de 20 de zile. Daca nu vor plati aceasta perioada si in baza faptului ca ati primit o instiintare care va ingradeste dreptul la munca, puteti sesiza ITM-ul. ...