avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un accident ...

Condamnat cu suspendare pentru ucidere din culpa pt un accident rutier cu decesul victimei. Pe timpul cercetărilor cât și pe timpul judecății nu am avut permisul de conducere reținut, suspendat sau anulat. După rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești nu am primit nici o adresă, înștiințare, din partea șefului poliției rutiere unde a avut loc evenimentul cum că permisul de conducere ar trebui predat în vederea anulării. Am permis valabil in evidențele poliției Române. In cazul in care sunt oprit în trafic și depistat cum că aș avea mențiuni, la ce m-aș putea aștepta. Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: stefan42 , utilizator 12:45, 21 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In urma hotararii de condamnare, permisul se anuleaza. Urmeaza sa primiti dispozitia sefului Brigazii Rutiere pentru anularea permisului.
Mulțumesc, aștept de 7 luni

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In urma hotararii de condamnare, permisul se anuleaza. Urmeaza sa primiti dispozitia sefului Brigazii Rutiere pentru anularea permisului.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred ca va deranjeaza prea mult, dupa 1 an de zile de la definitiva aveti dreptul sa sustineti examen pentru un nou permis. Probleme ar fi daca va anuleaza permisul, nu ajunge la dvs dispozitia si va depisteaza conducand.
Primesc în următoarele 2 săptămâni?
Chiar m-ar surprindere... Și dacă nu primesc, ce pot face?


stefan42 a scris:

Mulțumesc, aștept de 7 luni

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In urma hotararii de condamnare, permisul se anuleaza. Urmeaza sa primiti dispozitia sefului Brigazii Rutiere pentru anularea permisului.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura anularii permisului de conducere cyan cyan OUG 195/2002 prevede la art. 114 alin. (1) cazurile in care se anuleaza permisul de conducere iar la alin. (3) se mentioneaza ca procedura anularii permisului ... (vezi toată discuția)
Anulare permis de conducere ? Romică Stoica Romică Stoica In urma unui control in trafic am fost gasit sub influienta bauturilor alcoolice cu o concentratie suficienta ca sa fiu trimis in judecata si condamnat la o ... (vezi toată discuția)
Condamnare definitiva - anulare permis mihai62 mihai62 sentinta penala definitiva, ucidere din culpa,art178 al.2 cp,cu referire la art.320 ind.1 cpp.,condamnare cu suspendare in baza art.81 cp,-pedepse accesori ... (vezi toată discuția)