Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetarea disciplinara a unui angajat trebui facuta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetarea disciplinara a unui angajat trebui facuta in timpul ...

Cercetarea disciplinara a unui angajat trebui facuta in timpul de lucru a acestuia sau trebui xhemat din timpul sau liber ?
Legislatia muncii nu prevede in mod expres o astfel de obligație. Ceea ce prevede in mod expres este aceea ca dacă nu se prezintă la data, ora fixata in lipsa unui motiv obiectiv, atunci poate dispune sancționarea. Ceea ce trebuie lamurit (si din păcate aceasta se tranșează cu concursul instantei judecatoresti in situația contestației la decizia de sanctionare) este daca dreptul Dvs. La repaus zilnic (presupun ca la un astfel de liber va referiti) reprezinta un motiv obiectiv.
În mod normal, în perioada timpului de munca se efectuează cercetarea disciplinară.

În timpul liber un salariat nu este la dispoziția angajatorului.