Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Societate cu capital inetgral de stat angajata intr-un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Societate cu capital inetgral de stat angajata intr-un proiect inchidere mina.

Societate cu capital inetgral de stat, angajat intr-un proiect de inchidere definitiva si irevocabila a unor unitatii miniere neproductive, mentionez ca singura sursa de finantare a societatii a constituit-o ajutorul de stat, alocat conform unei Decizii a Consiliului Europei. BVC-ul societatii a fost intocmit cf. O 26/2013, avizat de M.Economiei.MFP, si M.Energiei ,aprobat prin HG-uri. Ajutorul de stat pentru platile compensatorii a fost considerat de societate ca fiind venit din alte surse, deoarece Angajatii societatii au beneficiat de plata compensatorie acordata de stat la momentul disponibilizarii si doar impozitati. ANAF-ul considera ca aceste ajutoare de stat sunt venituri de natura salariala si ar fi trebuit ca unitatea sa retina contributiile aferente acestora . Concedierea colectiva nu a fost realizata din initiativa societatii ci a respectat obiectivele asumate in Planul de inchidere
george-neagu, moderator