Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am moștenire un tren, împreună cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am moștenire un tren, împreună cu frați, acum ...

Buna ziua!
Am moștenire un teren, împreună cu frați, acum vreau să cumpăr alt teren, tot împreună cu frați. Vrem sa vindem moștenirea, că nu facem față cu bani ,dar în acest moment suntem măritate, iar terenul care vrem să îl cumpărăm e dublul sumei, deci mai adăugăm la suma moștenirii. După vânzare-cumpărare mai este posibil sa fie specificata moștenirea pe noi in caz de ceva? Plus , sora e plecata ,daca face procura, ne putem ocupa de vânzare cumpărare în locul ei? Daca facem fără ea, înseamnă că va trebui sa refacem ca și cum ii vindem noi? Plus, am înțeles că trebuie să specificam de unde avem aceste sume ... Se poate achita si in mâna sau doar prin banca?
Mulțumesc!
maria85maria, utilizator
Ce sa treceți pe dvs? Nu se înțelege mai nimic din ce ați scris.
Dvs 3 aveți un teren moștenit.
Vreți sa îl vindeți și sa cumpărați un alt teren, tot asa, în 3.
Da, se poate specifica ca din prețul total al terenului, suma de...Lei provine din moștenire, însă dvs sunteți căsătorite toate și la Cartea Funciara nu o sa stea nimeni sa își bata capul si împartă sumele.
Cota de 1/3 din terenul, pe care o veti cumpăra fiecare, va fi bun comun cu soțul.
Deci practic, viitorul teren va avea 6 coproprietari.
Sora trebuie sa va lase 2 procuri. Una pentru vânzare și una pentru cumpărare.
Dacă prețul depășește 50.000 lei, plata se face doar prin virament bancar.
Contractul se poate face individual? Fiecare sora să își facă contract, fiindcă ne vindem moștenirea, iar restul pământului care va fi plătit din banii familiei sa fie contract pe familie? Asta ar însemna mai multe contracte. Sau care ar fi varianta ideală ca moștenirea sa fie păstrată în caz de ceva și să putem cumpăra și în familie? Suntem orfane, ne vindem moștenirea ca să putem lua alt teren aproape de casă, vrem să ne asigurăm pe viitor, in caz de divorț sa nu pierdem moștenirea. Menționez că ei își păstrează moștenirea, nu se ating de ea.
Va mulțumesc!

raluk0207 a scris:

Ce sa treceți pe dvs? Nu se înțelege mai nimic din ce ați scris.
Dvs 3 aveți un teren moștenit.
Vreți sa îl vindeți și sa cumpărați un alt teren, tot asa, în 3.
Da, se poate specifica ca din prețul total al terenului, suma de...Lei provine din moștenire, însă dvs sunteți căsătorite toate și la Cartea Funciara nu o sa stea nimeni sa își bata capul si împartă sumele.
Cota de 1/3 din terenul, pe care o veti cumpăra fiecare, va fi bun comun cu soțul.
Deci practic, viitorul teren va avea 6 coproprietari.
Sora trebuie sa va lase 2 procuri. Una pentru vânzare și una pentru cumpărare.
Dacă prețul depășește 50.000 lei, plata se face doar prin virament bancar.

Fiecare sora să își facă contract, fiindcă ne vindem moștenirea, iar restul pământului care va fi plătit din banii familiei sa fie contract pe familie?

Nu se poate.
Dvs cumpărați o suprafață mai mare si o cumpărați pe toată.
Sa zicem 1000 m.p
Nu se poate ca din 1000 m.p, X m.p sa fie bun propriu (mostenirea) si Y m.p sa fie bun comun cu soții.
Nu va calcula nimeni cat din terenul intreg repezinta contravaloarea mostenirii și este și imposibil.
Terenul va fi bun comun.
În caz de divorț, când se va face partajul, se va aduce dovada ca din valoarea intregului teren, o parte din suma provine din moștenire.
Dacă nu vreți să împărțiți cu soții noul teren în caz de divorț, renunțați și păstrați vechiul teren.
Citiți cu atenție mare ce va explicat mai sus userul doamna raluk0207.

Aveți 2 variante, 1: ori acceptați să vă complicați, și 2: ori aveți încredere în soți.

Din terenul moștenit pe care vreți să-l vindeți, reprezintă bun propriu doar valoarea din momentul vânzării, iar noul teren va fi bun propriu cu soțul diferența care o puneți la cumpararea noului teren.
Dapix, utilizator
Rectific eroarea: iar noul teren va fi bun COMUN cu soțul diferența care o puneți în plus din banii comuni la cumpararea noului teren.
Dapix, utilizator