Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua Locuiesc in cluj napoca ap 2 camere .Nu am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua Locuiesc in cluj napoca ap 2 camere .Nu am centrala ...

buna ziua
Locuiesc in cluj napoca ap 2 camere .Nu am centrala de apartament.este centrala blocului,In luna mai 2023 trebuie sa platesc pentru 1 mc apa calda fabuloasa suma de 479 ron.Este normal ????!!!!Rog sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se calculeaza pretul la apa calda.multumesc apticipat.
Conform disp L nr 196/2018 aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva valorii impuse in lista lunara de intretinere in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
[ link extern ] /
multumesc pentru raspuns.
Asociatia de proprietari incearca sa ma constranga sa imi instalez centrala de apartament.(mi s-a sugerat ca ar fi bine)
Eu nu cred ca asa trebuie sa procedeze..De 2 zile trimit mail-uri pt a cere o justificare a pretului ,dar nu am primit niciun raspuns.

ariadna810 a scris:

[quot
.De 2 zile trimit mail-uri pt a cere o justificare a pretului ,dar nu am primit niciun raspuns.

Legea nr 196/2018 prevede ca solicitarile si contestatiile valorilor calculate si impuse in listele lunare de intretinere trebuie sa fie formulate in scris, in mod oblogatoriu, in termen de 10 zile de la data cand listele au fost afisate.,tot in termen de 10 zile, presedintele asociatiei de proprietari trebuie sa comunice raspuns la contestatia primita.

ynocentta, utilizator
ariadna810
Cum credeti ca se calculeza?
Apa calda este o apa rece incalzita.
Adica avem pretul apei reci+ incalzirea.
Nu ati precizat decat ca aveti centrala de bloc. O fi electrica sau o fi pe gaz ?? Sau poate fi pe peleti ....
1Daca este pe gaz consuma electricitate si gaz.
2Daca este electrica consuma doar electricitate.
3 Daca este pe peleti consuma peleti si electricitate.
Centrala produce apa calda vara si iarna apa calda si caldura.

adica avem asa:
Vara pretul apei calde este = pret 1metru cub apa rece+100% costuri functionare centrala (electricitate +gaz daca e cazul 1 si doar electricitate daca e caz 2)/ metri cubi de apa declarati
Iarna pretul apei calde este = pret 1metru cub apa rece+20% costuri functionare centrala (electricitate +gaz daca e cazul 1 si doar electricitate daca e caz 2 )/ metri cubi de apa declarati
Restul de 80 % iarna din total costuri este caldura conform legilor ANRSC.

Daca locatarii vecini se debranseaza unul cate unul inseamna ca nu este convenabil la centrala de bloc.
Pe masura ce se debranseaza si isi pun cate unul o centrala individuala este mai ineficient pentru centrala de bloc sa produca apa doar pentru cei putini ramasi.
Cand veti ramane singura veti plati dv tot costul lunar.
Mai mult cei ramasi bransati la centrala de bloc platesc doar ei reviziile si interventiile la centrala de bloc.

Asa ca este perfect normal sa ajungeti sa platiti atat pentru un m3 de apa calda.
Dar puteti verifica daca nu cumva a inclus reparatiile centralei in costul apei cand trebuia afisat.
Oricuma ei va invata de bine si anume sa va puneti centrala individuala de apartament. Mai nou prin lege parlamentarii au obligat dezvoltatorii sa monteze la blovurile noi centrale de bloc.
E adevarat ca implica niste costuri si cel mai rau este deranjul provocat de instalare dar la sfarsit o s afie mai bine. Decideti singuri cand sa dati drumul la caldura sau cat de fiebinte sa fie apa calda.
Va puteti lua o centrala ARISTON ALTEAS sau GENUS si ati terminat cu costurile mari la apa calda.

Si acum ar fi frumos sa ne spuneti ca aveti o centrala de bloc pe lemne.!!!!!
Nivea, utilizator
multumesc pt raspunsul detaliat .
centrala de bloc este pe gaz:))))