Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... URGENT - IMPORTANT - SITUATIE CRITICA!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

URGENT - IMPORTANT - SITUATIE CRITICA!!!

Intr-o situatie mai putin obisnuita se cauta solutii:
Persoana de sex masculin in varsta de 47 ani, bolnav mintal irecuperabil.
Pana de curand acesta avea ca tutore pe mama sa decedata de curand, in urma a ramas cu alti 3 frati dintre care 1 in tara si 2 in strainatate.
Unul din fratii din strainatate si-a aratat intentia de a deveni tutorele bolnavului, a depus prin avocat la judecatorie dosarul, a venit nr de inregistrare si informare precum ca in urmatoarele 25 zile bolnavul sa depuna intampinare.
Conform legii, bolnavul a fost protejat taindui-se drepturile banesti (asadar pana la desemnarea unui tutore care poate dura si cateva luni bolnavul NU are drepturi banesti).
Problema este ca aceasta situatie se rezolva cu viteza melcului de catre autoritatile din romania.
Intrebare:
In conditiile in care bolnavul are interdictie (nu are drept sa decida/semneze,etc), exista dosar la judecatorile pe rol in privinta tutelei, fratele din tara NU poate asigura bolnavului ceea ce i este necesar nici fizic, nici financiar.
Este posibil ca in lipsa unui tutore desemnat de judecatorie ca fratele care a depus cererea de a obtine tutela sa il ia pe bolnav cu el in strainatate unde bolnavul poate dispune de toata ocrotirea necesara atat fizica, psihica cat si financiara, pana cand judecatorul va decide desemnarea efectiva a tutorelui ?
Clear, utilizator
Buna ziua,
Nu; fratele bolnav nu poate fi scos din tara fara sa aiba numit cel putin un curator pana la numirea tutorelui de catre instanta.
Incercati sa obtineti de la primarie, decizia de numire curator special.
Bolnavul are buletin? Daca nu sunt semne evidente ca e interzis, nu cred ca va oprește cineva la imbarcare, asta daca mergeti cu avionul . Cu masina nu cred ca sunt probleme.
Sigur ca e bine sa va asigurati sa nu va intoarce nimeni din drum, asa ca cereti sa se numeasca un curator special . Nu stiu daca se poate cere, dovedind urgenta si pe calea ordonanței presedintiale.
gi-jane2, moderator