Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vinzare cladire reevaluata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vinzare cladire reevaluata

Subiect: vinzare cladire reevaluata
Societatea vinde o cladire construita in anul 1981 , care a fost reevaluata de mai multe ori , inclusiv aniil 2004 si 2007, sumele din reevaluare fiind inregistrate
in contul 105.06 Cladirea nu este amortizata integral. Cum se inregistreaza scoaterea din gestiune a cladirii. Care parte din reevaluare este deductibila fiscal? Cladirea se vinde fara TVA.
Va multumesc.
Rezervele reprezentand surplusul realizat din rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe existente in sold in contul 1065 la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil nu se vor impozita decat in momentul modificarii destinatiei acestora.

dupa data de 1 mai 2009 rezervele se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, conform art 22, alin 5^1 cod fiscal.