Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Imputari în urma controlului Curții de conturi
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Imputari în urma controlului Curții de conturi

Buna ziua! Sunt casier la o primărie de comuna din anul 2017, când am intrat pe postul de casier, am preluat gestiunea prin tr-un proces verbal de predare- primire. Exista posibilitatea ca instituția de control Curtea de conturi să îmi impute sume de bani nerecuperate de la contribuabili, cu precizarea faptului că majoritatea sumelor sunt prescrise încă de prin 2016, și eu sunt pe funcție din august 2017, in ultimii 3 ani m-am ocupat de executari silite, dar citind fisa postului, in aceasta se stipulează doar despre legi ale gestiunii. Exista vreun risc că curtea să îmi impute sume dat fiind faptul că nu mă ocup de executari silite, cel puțin așa reiese din fisa postului? Va mulțumesc!
george-neagu, moderator