Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara, soția este internată de azi cu copilul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara, soția este internată de azi cu copilul de 8 ani ...

Bună seara, soția este internată de azi cu copilul de 8 ani în spital pentru o operatie , are dreptul la concediu medical acordat din spital conform Legii nr 179/ 2023? Va mulțumesc
Bună seara,

Nu, din păcate, pentru că trebuie modificate și normele de aplicare a ordonanței concediilor medicale. Aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_617...

OUG 158/2005 are însă și un set de norme de aplicare. Actualmente, normele se referă în continuare la vechile prevederi ale legii - concediul pentru îngrijrea copilului bolnav de până la șapte ani. Prin urmare, normele vor trebui modificate ca urmare a modificărilor din Legea 179. Nu putem estima însă când anume se va întâmpla asta.