Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire cote-parti succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire cote-parti succesiune

Buna ziua,

Vin si eu cu urmatoarea situatie: la casatorie, sotia avea apartamentul dobandit prin cumparare inainte de data casatoriei, si o masina. Familia: mama ei si un frate, acesta din urma avand doi copii din doua casatorii diferite.
La decesul sotiei, cum se impart bunurile? (nu intreb pentru ca as vrea ceva din aceste bunuri, ci doar ca sa fiu informat)

Multumesc pentru raspuns!
Elena Andreea, administrator
Sotul 1/3.
Iar restul de 2/3 se impart: - mama 1/4 si fratele 3/4
Multumesc.
Si multumesc si Elenei Andreea pentru completare la postarea initiala.