avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire cote-parti succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire cote-parti succesiune

Buna ziua,

Vin si eu cu urmatoarea situatie: la casatorie, sotia avea apartamentul dobandit prin cumparare inainte de data casatoriei, si o masina. Familia: mama ei si un frate, acesta din urma avand doi copii din doua casatorii diferite.
La decesul sotiei, cum se impart bunurile? (nu intreb pentru ca as vrea ceva din aceste bunuri, ci doar ca sa fiu informat)

Multumesc pentru raspuns!
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iunie 2023
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: Bogdan98 , utilizator 12:42, 28 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul 1/3.
Iar restul de 2/3 se impart: - mama 1/4 si fratele 3/4
Multumesc.
Si multumesc si Elenei Andreea pentru completare la postarea initiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei Viorel Namesnic Viorel Namesnic Buna, am asa o situatie si poate ma puteti ajuta. Sunt singurul copil la parinti, care au divortat cand aveam eu 2 ani,acum am 24. Intre timp, tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune nini02 nini02 Buna seara! Am si eu o nelamurire: acum 10 ani a decedat mama; s-a facut succesiunea, ramanand eu si tata coproprietari pe un apartament si o masina. Tata s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenirea sotiei ContSters116875 ContSters116875 In cazul in care intr-o familie sotul decedeaza, ce cota parte dintr-o casa ii revine sotiei si cat celor doi copii (minori sau majori) ? Multumesc. (vezi toată discuția)