Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Va rog sa mi spuneți ce drepturi am în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Va rog sa mi spuneți ce drepturi am în situația ...

Bună ziua! Va rog sa mi spuneți ce drepturi am în situația urmatoare: contractul de munca full time s a modificat în contract de munca part time ( tot pe nedeterminat, doar ca alți bani respectiv alt timp de munca). În situația în care sunt concediat din motive ce nu tin de angajat, am același drepturi ca și un angajat full time? Respectiv : postul în firma e blocat, și când se va elibera în curs de 9 luni sa fiu notificat, dreptul la șomaj ( în situația în care eu voi avea un job full time respectiv alt job în paralel cu part time ul) ? Firma unde am part time ul sau cealaltă unde am full time trebuie cumva anunțate? ( PROGRAMELE DE MUNCA NU SE SUPRAPUN). VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Matei Andrei Constantinescu a scris:

... Respectiv : postul în firma e blocat, și când se va elibera în curs de 9 luni sa fiu notificat, dreptul la șomaj ( în situația în care eu voi avea un job full time respectiv alt job în paralel cu part time ul) ? Firma unde am part time ul sau cealaltă unde am full time trebuie cumva anunțate? ( PROGRAMELE DE MUNCA NU SE SUPRAPUN). VA MULTUMESC ANTICIPAT!

1. postul este desfiintat nu blocat.

2. termenul de 9 lun nu exista in legislatie.

3. beneficiati de somaj numai daca indepliniti conditiile prevazute de lege.

4. în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.
Cornel Vasile, Consilier juridic