Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie cota-parte imobil dupa executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie cota-parte imobil dupa executare silita

Buna ziua,

As avea o intrebare ,daca se poate : daca eu sunt proprietar si am 50% din casa , iar pentru cealalta jumatate este proprietar altcineva , iar eu am o executare silita, as putea pierde partea din casa care imi revine ?

Multumesc!
Elena Andreea, administrator
Buna ziua, doar daca creditorul dvs cere si obtine partajul bunului intai.
daca aveti o proprietate pe cote parti, se poate scoate ;la licitatie cota, fara sa se mai ceara partajul.
daca nu se va vinde, se poate incerca si asa.
creditorul , daca inteleg bine termenul , este fosta Banca Piraeus
Am inteles , dar cred ca este putin probabil , sa-si doreasca cineva jumate dintr-o casa cu 2 camere , baie,bucatarie ....
depinde de casa, pret etc