avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie cota-parte imobil dupa executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie cota-parte imobil dupa executare silita

Buna ziua,

As avea o intrebare ,daca se poate : daca eu sunt proprietar si am 50% din casa , iar pentru cealalta jumatate este proprietar altcineva , iar eu am o executare silita, as putea pierde partea din casa care imi revine ?

Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 30 Iunie 2023
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 07:28, 1 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, doar daca creditorul dvs cere si obtine partajul bunului intai.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca aveti o proprietate pe cote parti, se poate scoate ;la licitatie cota, fara sa se mai ceara partajul.
daca nu se va vinde, se poate incerca si asa.
creditorul , daca inteleg bine termenul , este fosta Banca Piraeus
Am inteles , dar cred ca este putin probabil , sa-si doreasca cineva jumate dintr-o casa cu 2 camere , baie,bucatarie ....
depinde de casa, pret etc

Alte discuții în legătură

Executare silita a 1/2 dintr-un apartament becali-prodanca-reghe-prigoana becali-prodanca-reghe-prigoana buna ziua ,doresc sa cunosc opiniile dv.stra cu privire la executarea silita a unui ap.pentru val. de 15000 +2000 cv.cheltuieli de executare = ... (vezi toată discuția)
Somatie imobiliara anca_01980 anca_01980 Buna ziua, As avea o intrebare in ceea ce priveste executarea silita prin somatii imobiliare asupra unui imobil cu trei proprietari.Doar unul dintre ei nu ... (vezi toată discuția)
Executare silita de catre 2 creditori georgiana.td georgiana.td Buna seara . cu mai multi ani (14) in urma am facut greseala sa imprumut niste bani de la 2 camatari , pentru care am platit dobanda de 10% pe luna ani de ... (vezi toată discuția)