Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am cumpărat un apartament în 2021, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am cumpărat un apartament în 2021, cu promisiunea ...

Bună ziua,

Am cumpărat un apartament în 2021, cu promisiunea că acesta va fi finalizat în august 2022 - până în prezent, apartamentul nu a fost predat și avem deja o întârziere de un an - am plătit deja 90% din prețul apartamentului. Am angajat și o echipă de profesioniști pentru că lucrarea, făcută după o vizită, a fost una foarte slabă - nu a fost realizată conform promisiunilor de finisaje de lux și calitate superioară, așa cum s-a convenit.

Dezvoltatorul refuză să ofere orice formă de compensație și susține că astfel sunt construcțiile în ziua de azi.

Doresc să înțeleg ce pot face și ce cale legală pot urma.

Cu stima,
Hunor
Buna ziua,
Consultati un avocat si mergeti in instanta.
Cam atat puteti face.
Sanse aveti sa castigati compensatii atat pentru intarziere cat si pentru nerealizari.
Sper ca intelegerile sa fi fost SCRISE nu VERBALE.
Notificati oficial dezvoltatorul cu obligatia respectarii termenului contractual asumat-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca exista mai multi proprietari in situatia dv este de preferat de realizat actiune comuna