avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am făcut un testament la notar dar nu am menționat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am făcut un testament la notar dar nu am menționat ce nimic ...

Am făcut un testament la notar dar nu am menționat ce nimic despre situația nefericita de deces prematur al legatarului. În acest caz, doresc sa las totul fiicei minore a legatarului actual. Ce trebuie sa fac?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:21, 30 Iunie 2023
Dacă legatarul decedează înaintea dvs, legatul va fi caduc și atunci veți face alt testament în favoarea minorei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamente reciproce jeana jeana Stimati forumisti acum 3 ani am facut doua testamente reciproce pt toate bunurile comune facute in timpul casatoriei precum si pt bunurile obtinute din ... (vezi toată discuția)
O prietena de familie a facut testament in favoarea unei nepoate.intre ... MIHT MIHT O prietena de familie a facut testament in favoarea unei nepoate.Intre timp nepoata a decedat.Testamentul se anuleaza de drept sau trebuie sa meraga persoana ... (vezi toată discuția)
Mostenirea si legatarii ..... ContSters212788 ContSters212788 Daca i-sa facut \"legatul\" de catre bunici,unchiului meu ,acesta dupa decesul lui mai este valabil? Va rog cine poate sa imi spuna si mie ce se poate face ca ... (vezi toată discuția)