Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Insolventa, neplata salariu dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Insolventa, neplata salariu dupa demisie

Firma la care am lucrat a intrata in insolventa, dupa cateva luni de la insolventa mi-am depus demisia. Salariile restante/actuale/zile concediu nu au mai fost platite celor care au plecat din firma dupa insolventa. Mentionez ca cei care au ramas in companie isi incaseaza salariile in continuare. Pot face ceva in a-mi recupera sumele datorate? Se poate cere falimentul pentru salar neplatit daca sunt depasite 60 zile de la data la care trebuia sa fiu platit?
valoarea-prag pentru a putea fi introdusă cererea de deschidere a procedurii de insolvență in cazul salariaților este de 6 salarii medii brute pe economie/salariat.

Depuneti o cerere la judecatorul-sindic.