Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces garaj blocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces garaj blocat

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de accesul in garaj. Stada pe care locuiesc este lata de 6m si se infunda. Eu sunt ultima casa si cand intru pe strada vin cu fata, parchez in garaj iar cand vreau sa ies nu pot sa ies de masina vecinului care parcheaza vis-a-vis si imi spune sa irs tot cu spatele si sa merg toata strada inapoi. Eu vreau sa ies cu spatele din garaj si sa plec cu fata.

Sotia nu mai foloseate masina de cand am facut garajul intrucat nu se descurca sa iasa asa cum isi doreste vecinul.

Este vreo reglementare in acest sens?

Multumesc pentru raspuns.

Cosmin
Functioneaza mica intelegere intre vecini.
Cand ati construit garajul, proiectantul trebuia sa tina cont de niste dimensiuni necesare pentru viraje, intoarcere masina, etc. Puteti lua legatura cu un alt proiectant care sa gaseasca o solutie de modificare situatie existenta.