avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi de albine, ...

Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi de albine, pusi de un alt vecin (vecinul 2) , intrucat terenul respectiv este lasat in nelucrare de proprietarul actual (vecinul 1)
Terenul meu este imprejmuit (gard in gard cu vecin 1).
Adesea merg la terenul meu spre a-l ingriji.
1. La ce distanta fata de terenul meu (desi nu locuiesc acolo, si nu este nici o cosntructie) este obligat vecinul cu stupii sa ii aseze (sunt cu albine, deci in functiune)?
2. Ce solutie dpv legal pot uzina in aceasta speta?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:28, 4 Iulie 2023
Dispozitia in vigoare prevede ca amplasarea stupilor de albine fata de vecinatate se face la 5 metri de gard.
Ce solutie dpv legal pot uzina in aceasta speta?

Despre ce solutie faceti vorbire?
Legal,contactati si solutionati amiabil cu proprietarul stupilor=vecin 2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stupi elenascurt elenascurt Sunt proprietarul unei suprafete de teren pe care am infiintat o ferma de legume si o gospodarie anexa compusa din pasari si patru taurine. Ce ma derannjeaza ... (vezi toată discuția)
Albine - distanta legala fata de casa vecinului pintea1971 pintea1971 buna ziua,o bunicuta a facut plingere la politie ca vecinul si-a pus albinele peste drum la circa 5-6m,a facut plingere la politie dar nimic ,doresc sa stiu la ... (vezi toată discuția)
Litigiu creat de albine!!! Luminiþa Luminiþa Vă rog din suflet să-mi daţi un sfat! Părinţii mei locuiesc la casă, iar vecinul lor are în grădină un nr. destul de mare de stupi, la distanţă de ... (vezi toată discuția)