Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi de albine, ...

Pe terenul vecin (vecinul 1) se regasesc vreo 10 stupi de albine, pusi de un alt vecin (vecinul 2) , intrucat terenul respectiv este lasat in nelucrare de proprietarul actual (vecinul 1)
Terenul meu este imprejmuit (gard in gard cu vecin 1).
Adesea merg la terenul meu spre a-l ingriji.
1. La ce distanta fata de terenul meu (desi nu locuiesc acolo, si nu este nici o cosntructie) este obligat vecinul cu stupii sa ii aseze (sunt cu albine, deci in functiune)?
2. Ce solutie dpv legal pot uzina in aceasta speta?

Va multumesc!
Dispozitia in vigoare prevede ca amplasarea stupilor de albine fata de vecinatate se face la 5 metri de gard.
Ce solutie dpv legal pot uzina in aceasta speta?

Despre ce solutie faceti vorbire?
Legal,contactati si solutionati amiabil cu proprietarul stupilor=vecin 2