Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Conform legii, părinții unui student de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Conform legii, părinții unui student de 22 de ani, ...

Bună ziua. Conform legii, părinții unui student de 22 de ani, trebuie să își susțină copilul financiar și în timpul vacantei? Întreb, deoarece tatăl nu dorește să contribuie cu bani pe timpul vacantei, deși studentul are și tabără de creație (este student la muzică) pe timpul verii unde trebuie să achite cazare și masă. Mulțumesc pentru răspuns.
Da, legea nu dispune plata pensiei doar in cursul anului scolar si asta deoarece este pensie alimentara, de intretinere, rolul ei fiind de a acoperi nevoile copilului, nevoi de intretinere curenta, alimentare, scolare, chiar si recreative.
Mulțumesc