Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... copil nascut in germania - drepturi
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

copil nascut in germania - drepturi

va rog sa ma lamuriti daca este cazul pentru completarea formularelor E401 si 411 in cazul nostru:
- copil nascut in germania din mama romanca si tata german
- parinti divortati
- copilul traieste cu mama in Romania si beneficiaza de alocatia data de statul roman

Intrebare:
poate beneficia de diferenta pana la 154 Euro din partea statului german?
Multumesc
Daca sunt divortati poate solicita tatalui pensie de intretinere.
[ link extern ]
prin hotararea de divort tatal trebuie sa plateasca o anumita suma lunar. problema este ca din luna iunie 2009 nu a mai platit.
alocatia de stat din germania venea in contul lui si era parte din pensia alimentara lunara.
el spune ca, deoarece copilul traieste in romania, autoritatile germane nu mai platesc cei 154 Euro.
ma interesa daca fetita, cetatean german care locuieste in romania cu mama sa are dreptul la diferenta pana la 154 euro de la statul german (primeste alocatia statului roman)
multumesc
Pentru copii nascuti in strainatate sau care au locuit o perioada in strainatate (state membre UE) este necesar si formularul E411 care se poate procura de la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, in conditiile in care se solicita alocatia de stat.