Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tratament contabil corect pentru facturile emise de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tratament contabil corect pentru facturile emise de ucmr-ada, upfr

Buna ziua.
Ma confrunt cu o situatie la care inca nu am gasit o solutie potrivita.
Societatea la care lucrez achita drepturi de autor la UCMR-ADA si la UPFR pentru muzica din clubul si restaurantul pe care le detine. Care este tratamentul aplicat acestor facturi? Acele drepturi de autor intra in Contul 205: Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare, sau ar trebui sa folosesc un alt cont pentru a evidentia aceste drepturi? De fapt prin achitarea cotizatiei anuale la UCMR respectiv UPFR avem dreptul de a difuza anumite titluri in locatiile mai sus amintite.
Va multumesc anticipat.:help:
Am decis sa creez un 628.DA- drepturi de autor, pentru ca in fond platesc pentru a beneficia de niste servicii. Am procedat corect?#-o