avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei 2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei 2023

Azi am vazut o informatie legata de varsta de pensionare a femeilor ,incepand cu 01.07.2023 la varsta de 60 de ani si 6 luni. Am introdus in calculator data nasterii 23.11.1962 si raspunsul generat automat a fost 05.07.2023.Este real?
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:57, 6 Iulie 2023
Trebuie sa fie o eroare . In iulie 2023 se pot pensiona strict femeile nascute in iunie 1961 . Varsta standard de pensionare la limita de varsta - in cazul dvs. - este de 62 ani si 4 luni ( adica martie 2025 ) , in conformitate cu legislatia aflata astazi in vigoare .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ cirivio
Situatia care ati postat-o este valabila pentru cei din Republica Moldova
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în ... Mirela Ponomarenco Mirela Ponomarenco Vârstă 55 ani,născută în 1968 ,vechime neîntreruptă în muncă de 32 ani ,asistentă medicala cu ture de noapte lucrate, când mă pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Sot supravietuitor lucyfer lucyfer Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca sotia supravietuitoare[56 ani],are dreptul la o pensie de urmas,in situatia in care sotul[56 ani] a decedat in urma unor ... (vezi toată discuția)
Pensionare femei în orașul brăila bună seara, ma puteți ... Nelu Calu Nelu Calu Pensionare femei în orașul Brăila Bună seara, Ma puteți ajuta cu vârsta de pensionare a mamei mele? Precizez ca este născută în iulie 1963, ... (vezi toată discuția)