Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare femei 2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare femei 2023

Azi am vazut o informatie legata de varsta de pensionare a femeilor ,incepand cu 01.07.2023 la varsta de 60 de ani si 6 luni. Am introdus in calculator data nasterii 23.11.1962 si raspunsul generat automat a fost 05.07.2023.Este real?
Manuela Rășină, administrator
Trebuie sa fie o eroare . In iulie 2023 se pot pensiona strict femeile nascute in iunie 1961 . Varsta standard de pensionare la limita de varsta - in cazul dvs. - este de 62 ani si 4 luni ( adica martie 2025 ) , in conformitate cu legislatia aflata astazi in vigoare .
@ cirivio
Situatia care ati postat-o este valabila pentru cei din Republica Moldova
[ link extern ]