Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am pensie gr 3, cu jumate 4 ore timp ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am pensie gr 3, cu jumate 4 ore timp munca. Pensia ...

Bună ziua, am pensie gr 3,cu jumate 4 ore timp munca. Pensia e mica, mi a murit mama, și s singura acum cu 1134 lei pe ap 3 camere. Doresc sa știu, dacă tot 4 ore nu se găsesc joburi datorita nou cod fiscal, ce se întâmplă dacă ma angajez la 8 ore ca nu mai am cum trai cu 1000 lei
Vi se va suspenda plata pensiei ...
Dacă nu veți lucra cu 4 ore, pensia de boală vi se va suspenda. Doar oamenii sănătoși și apți de muncă pot lucra 8 ore.
Dumneavoastră dacă aveți pensie de boală gradul 3, doctorii au constatat că aveți capacitatea de muncă pierdută la jumătate.

Dacă puteți lucra 8 ore dovediți că sunteți sănătoasă TUN, și nu se mai justifică să primiți pensie.
Nu vă obligă nimeni să stați în pensie de boală la apartament de 3 camere.
Puteți vinde ap și să vă mutați într-o garsonieră cu o singură cameră.
Dapix, utilizator