avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am pensie gr 3, cu jumate 4 ore timp ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am pensie gr 3, cu jumate 4 ore timp munca. Pensia ...

Bună ziua, am pensie gr 3,cu jumate 4 ore timp munca. Pensia e mica, mi a murit mama, și s singura acum cu 1134 lei pe ap 3 camere. Doresc sa știu, dacă tot 4 ore nu se găsesc joburi datorita nou cod fiscal, ce se întâmplă dacă ma angajez la 8 ore ca nu mai am cum trai cu 1000 lei
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:35, 6 Iulie 2023
Vi se va suspenda plata pensiei ...
Dacă nu veți lucra cu 4 ore, pensia de boală vi se va suspenda. Doar oamenii sănătoși și apți de muncă pot lucra 8 ore.
Dumneavoastră dacă aveți pensie de boală gradul 3, doctorii au constatat că aveți capacitatea de muncă pierdută la jumătate.

Dacă puteți lucra 8 ore dovediți că sunteți sănătoasă TUN, și nu se mai justifică să primiți pensie.
Nu vă obligă nimeni să stați în pensie de boală la apartament de 3 camere.
Puteți vinde ap și să vă mutați într-o garsonieră cu o singură cameră.
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa știu, dacă am pensie gr 3 cu 4 ore munca și nu mi ... Anda303 Anda303 Vreau sa știu, dacă am pensie gr 3 cu 4 ore munca și nu mi ajung bani de 1000 lei, mama mi a murit, sunt singura în 3 camere, și nu se găsesc cu 4 ore ... (vezi toată discuția)
Invalid gr.3 pot sa lucrez mai mult de 4 ore/zi? aidu aidu In calitate de invalid gr. 3, pot sa inchei contract de munca cu timp flexibil...insa care sa rezulte mai mult de 4 ore/zi? ex. 3 zile/saptamana? (vezi toată discuția)
Pensie handicap Picleanu Picleanu Buna seara, am o intrebare legata de pensia de invaliditate .. tatăl meu are un defect de vedere destul de grav si să decis ca el să primească pensie de ... (vezi toată discuția)