Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie banca ideea bank
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie banca ideea bank

Buna ziua ma numesc Stelian Ionut constantin si am si eu cateva intrebari, eu am un credit la banca idea bank si timp de 3 luni de zile am avut o datorie de 40 de lei care a crescut ulterior si ma sunau sa depun banii in cont, am depus banii in cont au trecut 3 luni in care nu au retras banii, ulterior s-au facut 86 de lei si tocmai dupa 4 luni de zile au intrat sa ii retraga avand sold - pe cont ulterior au trimis datoria mea catre improvement credit collection in care mentionez ca am o penalitate de 1.62 ron ma anuntat sa platesc daca nu platesc acesti 86 de lei o sa adune penalitati imi spune firma de recuperare datorii, acum am o rata de 440 lei neplatita la ideea bank cu 39 de zile intarziere specificand ca nu am respectat contractul si ma trimite la biroul de credite cu date negative, intre timp ei mi-au trimis sms ca am de plata rata 374.92 scadenta 20.07.2023, cum procedez in acesta situatie, mie nu imi se pare legal ceea ce se intampla aici. Multumesc!
jonny0808, utilizator
Ar trebui să inițiați o comunicare cu banca. Cred că la mijloc sunt chestiuni nelămurite sau neînțelese. Problema trebuie lămurită.
ideea este cam am comunicat in acele 3 luni cu banca si imi tot spuneau ca depun banii in cont, dar nu ii retrageau niciodata pana s-au adunat penalitati la suma aceea dupa care a fost trimisa suma la firma de colectare icc, dar nu au dorit ei sa imi retraga suma, dar ma suna insistent si le-am confirmat de nenumarate ori ca am depus banii in cont, ce vreau sa spun ca aceea suma a crescut abuziv
Incepeti cu o plangere la ANPC ( in prima faza ii puteti ameninta cu asta, ca aveti toate dovezile ca ati depus banii cand au cerut si dumnealor nu i-au retras, crescand datoria... si vedeti ce spun...si daca nu va intelegeti faceti plangerea si vedeti ce spune si ANPC)
Multumesc! ,acesta este un raspuns mai bun decat al Domnului Adrian Albu pe care sincer nu l-as fi recomandat nimanui.