Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Doresc sa ma ajutati cu un raspuns, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Doresc sa ma ajutati cu un raspuns, deoarece nu stiu ...

Buna ziua! Doresc sa ma ajutati cu un raspuns, deoarece nu stiu cum sa gestionez aceasta situatie. Lucrez ca asistent medical intr-un spital, unde fiind angajata pe un compartiment, sunt obligata sa lucrez pe doua (respectiv primiri urgente si sectie, intr-o tura de noapte), din lipsa personalului. Cum se poate sa raspunzi de doua etaje si cum pot rezolva aceasta situatie, avand in vedere ca este peste atributiile mele. Sunt extenuata si simt ca nu pot face fata. Va mulțumesc pentru raspuns!
mscris, utilizator
In fisa postului aveti ambele atributii mentionate?
Nu.

Cornel Vasile a scris:

In fisa postului aveti ambele atributii mentionate?

Angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.

Astfel, puteti depune o sesizare in scris la conducere.

De aseemnea, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
Angajatorul poate da aceste dispozitii cu caracter obligatoriu, fara ca noua ca angajati sa ni se dea ceva in scris sau sa semnam? Daca intrebam asistentul sef cine raspunde, in cazul in care in lipsa noastra, fiind pe alta sectie, la alt etaj, se intampla ceva cu cei internati, da din umeri... Conducerea nu face nimic in sensul acesta, nici in cazul depunerii unei sesizari, poate doar vine si adreseaza insulte sau ne intimideaza. Dar nu ti poti desfasura corect activitatea, fugind de la un etaj la altul, cand pe sectia de continua trebuie sa administrezi tratamente si in primiri urgente iti vine o urgenta. Pot ramane pacienți fara tratament efectuat la timp sau poti ceda tu ca angajat, neputand face fata surmenajului.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.

Astfel, puteti depune o sesizare in scris la conducere.

De aseemnea, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

mscris, utilizator
Legislatia nu prevede daca dispozitiile cu caracter obligatoriu pentru salariat, sunt scrise sau verbale ..in mod normal, acestea trebuie emise in scris , astfel incat salariatul sa le poata contesta in instanta.