Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua tuturor! Lucrez de o lună la o firma de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua tuturor! Lucrez de o lună la o firma de haine și ...

Bună ziua tuturor!
Lucrez de o lună la o firma de haine și doresc să îmi dau demisia. Inițial, perioada de proba a fost de numai 5 zile și am contractul pentru 3 luni. Este ceva legat de preavizul de 20 de zile și nu înțeleg despre ce este vorba. Că mai stau 20 de zile în plus, desi mi se va face foaia de demisie?
Vă mulțumesc și o zi frumoasa!
Demisie = actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.