Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Drepturi de autor - poze
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Drepturi de autor - poze

Buna ziua,

Am o întrebare legată despre drepturile de autor, mai exact pentru cel al pozelor.
Am lucrat într-un magazin online și la listarea produselor ne foloseam de alte poze unde le găseam listate produsele, poze pe fundal alb/fără fundal.

Întrebarea mea este dacă este legal sa te folosești de o poza cu un produs listat pe alt site, poza fiind strict cu produsul pentru un fundal alb?

Cum pot sa îmi dau seama ca o poza este protejata de drepturi de autor și nu se poate folosi?
Bună ziua,

De obicei, pozele au un watermark aplicat pentru a atenționa publicul că sunt protejate de drepturi de autor.

Dacă pozele nu au niciun watermark aplicat, cel mai bine este să verificați site-ul de unde ați preluat pozele (dacă are o politică cu privire la protecția dreptului de autor) sau să întrebați administratorii site-ul respectiv despre acest aspect.