Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj după divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj după divorț

Bună ziua!
De 11 ani am divorțat și nu am cerut partaj la divorț. După divorț, fostul soț a vândut apartamentul comun, care a fost dobândit în timpul căsniciei. Am semnat și eu atunci contractul de vânzare/cumpărare iar banii pe apartament i-au intrat lui în cont. Nu am cerut parte din bani, pentru că aveam împreună un credit de nevoi personale, pe care el a promis că din banii promiți pe apartament va înapoia creditul. Acum, după mulți ani, s-a ajuns la situația următoare: el nu a plătit creditul, ba mai mult nici ratele, astfel încăt am primit și eu (acum doi ani) poprire pe salar care mi se trage și în ziua de astăzi. Mă gândesc dacă pot cere acum partaj pentru banii primiți pe apartament având în vedere că în contractul de vânzare-cumpărare apare negru pe alb că banii au intrat la el în cont. După ce că și eu plătesc pentru un credit și a mai plecat și cu banii pe apartament, nici obligația de pensie alimentară pentru minor nu îl plătește, doar cel stabilit acum 11 ani, cu toate că a fost majorat anul trecut pe 1/4 parte din venituri.
Mulțumesc pentru sfaturi :-)
Da, puteți cere 1/2 din banii virați în cont. De asemenea, puteți cere ca instanța să constate creditul ca datorie comună și să îl oblige la plata a 1/2 din ratele bancare.
Pentru pensia alimentară puteți să îl executați silit.