avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Aș dori sa știu dacă pot dona un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Aș dori sa știu dacă pot dona un apartament surorii ...

Bună ziua,

Aș dori sa știu dacă pot dona un apartament surorii mele de 15 ani și în ce condiții. Sunt căsătorită, fără copii și mai am un frate major.

Vă mulțumesc în avans pentru orice informație.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 19:47, 11 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru aceste motive invocate, puteți dona imobilul oricui doriți din familie, dar să fie major.
Mergeți la un NOTAR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi-a fost donat un imobil de către moștenitorii bunicii mele. cum pot anula această donație? MihaiX933 MihaiX933 Buna ziua, Acum o luna de zile mi-a fost donat un imobil, imobil ce a avut 4 mostenitori dupa moartea bunicului meu (bunica si cei 3 copii), iar acestia mi ... (vezi toată discuția)
Renunțare la apartament MRRG MRRG Buna ziua. Vin cu o intrebare poate mai ciudată, in urma cu 5 ani am făcut act de vanzare-cumpărare cu abitație viageră cu unchiul meu pe apartamentul ... (vezi toată discuția)
Vă rog să mă ajutaţi. părinţii divorţează! :/ User1234598 User1234598 Bună seara tuturor. Am nevoie de următoarea lămurire: în caz de divorţ la notar, cele două părţi pot ceda/dona imobilul neintabulat copiilor adulţi? ... (vezi toată discuția)