Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare la apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare la apartament

Buna ziua.
Vin cu o intrebare poate mai ciudată, in urma cu 5 ani am făcut act de vanzare-cumpărare cu abitație viageră cu unchiul meu pe apartamentul său. Ulterior eu m-am stabilit in alt oras si doresc sa imi achiziționeze un apartament dat din cauza ca eu dețin deja un apartament nu pot face credit prin prima casă decât prin contract cu credit ipotecar. Având în vedere că la creditul ipotecar ma costa avansul foarte mult, tind sa renunț la acel apartament dobândit în urma cu 5 ani. Cum pot sa renunț la el? Necesita prezența în instanță? Sau se poate rezolva totul la notar?
Va multumesc
MRRG, utilizator
Nu puteti renunta decat daca il donati sau vindeti cuiva, va complicati.
Păi nu cred ca pot sa il doneze sau sa il vand pentru ca unchiul meu este inca in viata si nu am drepturi depline asupra apartamentului intrând în drept clauza de abitație.

gi-jane2 a scris:

Nu puteti renunta decat daca il donati sau vindeti cuiva, va complicati.

Mergeti la un notar si il donati inapoi unchiului.

Multumesc frumos.
MihailZC a scris:

Mergeti la un notar si il donati inapoi unchiului.

Puteti vinde sau dona ce aveti, nuda proprietate.