Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Daca îmi expira cardul de identitate iar proprietarul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Daca îmi expira cardul de identitate iar proprietarul locuinței ...

Daca îmi expira cardul de identitate iar proprietarul locuinței este decedat (mama), cum fac dovada adresei de domiciliu în condițiile în care n-am făcut succesiunea ? Timpul de la decesul mamei este de șapte luni.
buna ziua,
fără dovada acceptarii succesiunii si a certificatului de mostenitor, nu puteti face dovada ca locuinta vă apartine.
Mergeti la notar si faceti succesiunea.
Aveti si posibilitatea eliberarii unei carti de identitate provizorie pe care sa scrie ”lipsă domiciliu”.
În situația prezentată de dvs., dovada adresei de domiciliu se face cu următoarele documente : declarație pe propria răspundere că locuiți la adresă ( formular tip pe care il primiti de la evidenta persoanei), actul de proprietate al imobilului, certificatul de deces al proprietarului, dovada de rudenie (certificatul dvs. de naștere) .
Cartea de identitate se va elibera după efectuarea unei verificări în teren, facută de agentii de politie, care vor certifica existenta imobilului si faptul ca locuiti efectiv la adresa.
Nu e complicat, și se rezolva, doar că va dura putin mai mult, până se efectuează verificarea în teren .
georgiana.td, utilizator