avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, Am o problema.Buletinul mi a fost anulat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, Am o problema.Buletinul mi a fost anulat deoarece ...

Bună ziua,
Am o problema.Buletinul mi a fost anulat deoarece m am casatorit.Nu mi pot face domiciliu în locuință soțului deoarece nu este proprietar .Locuiesc în București de 4 ani iar buletinul anulat a fost pe Mangalia.Nici in Mangalia nu mi pot face deoarece nu mai are cine sa ma ia în spațiu acolo.Cum îmi pot face o carte provizorie de identitate?
Cel mai recent răspuns: Lrachris , utilizator 14:30, 20 Octombrie 2023
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeți la evidenta populatiei de la sectorul in care locuiti efectiv. Chiar daca nu aveți acte și proprietarul nu vrea sa isi dea acordul, se va face o verificare in teren și dacă vă identifică în imobil vi se va emite o carte de identitate provizorie unde la adresa va scrie doar ”Bucuresti, Sectorul...” . Cartea provizorie are valabilitate 1 an.
Sa aveti la dvs. certificatul de naștere, căsătorie, două poze tip buletin, și taxa de 1 leu platita.
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2023
georgiana.td, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarul locuinței soțului,.unde bănuiesc că stați împreună, își poate da acordul. Dacă nu există proprietar scriptic (de exemplu, soțul a moștenit locuința în baza acceptării tacite, dar a avut mereu ce face cu banii și nu a urmat procedura succesorală, astfel că el înca nu figurează în acte), vi se poate face CI cu domiciliul acolo pe baza declarației dumneavoastră și a lui și a unei verificări în teren efectuată de poliție, la care sunt întrebați și vecinii dacă locuiți efectiv împreună cu soțul.
Soțul nu este proprietar ,părinții lui sunt proprietarii și nu și dau acordul.

Alexandru Surcel a scris:

Proprietarul locuinței soțului,.unde bănuiesc că stați împreună, își poate da acordul. Dacă nu există proprietar scriptic (de exemplu, soțul a moștenit locuința în baza acceptării tacite, dar a avut mereu ce face cu banii și nu a urmat procedura succesorală, astfel că el înca nu figurează în acte), vi se poate face CI cu domiciliul acolo pe baza declarației dumneavoastră și a lui și a unei verificări în teren efectuată de poliție, la care sunt întrebați și vecinii dacă locuiți efectiv împreună cu soțul.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
reveniti la varianta pe care v-am transmis-o...
Mulțumesc frumos.

georgiana.td a scris:

reveniti la varianta pe care v-am transmis-o...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. acte necesare pentru schimbarea cartii de identitate ginmarstar ginmarstar De ceva timp am luat dupa strada un baiat, si am observat acum cateva zile ca i-a expirat buletinul, si vreau sa ma duc cu el sa faca altul si nu stiu ce acte ... (vezi toată discuția)
Situatie grava cu buletin expirat stefantoth stefantoth In luna februarie imi va expira buletinul in care am adresa actuala,propietatea socrului decedat acum doi ani.Primire in spatiu de la el nu mai pot primi si ... (vezi toată discuția)
Stabilire domiciliu intr-un spatiu cu destinatie "spatiu comercial" bciprian82 bciprian82 Buna ziua. Doresc sa ma informez cu privire la o situatie mai speciala... In curand imi va expira buletinul. Adresa care inscrisa acum pe cartea mea de ... (vezi toată discuția)