Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, Am o problema.Buletinul mi a fost anulat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, Am o problema.Buletinul mi a fost anulat deoarece ...

Bună ziua,
Am o problema.Buletinul mi a fost anulat deoarece m am casatorit.Nu mi pot face domiciliu în locuință soțului deoarece nu este proprietar .Locuiesc în București de 4 ani iar buletinul anulat a fost pe Mangalia.Nici in Mangalia nu mi pot face deoarece nu mai are cine sa ma ia în spațiu acolo.Cum îmi pot face o carte provizorie de identitate?
Mergeți la evidenta populatiei de la sectorul in care locuiti efectiv. Chiar daca nu aveți acte și proprietarul nu vrea sa isi dea acordul, se va face o verificare in teren și dacă vă identifică în imobil vi se va emite o carte de identitate provizorie unde la adresa va scrie doar ”Bucuresti, Sectorul...” . Cartea provizorie are valabilitate 1 an.
Sa aveti la dvs. certificatul de naștere, căsătorie, două poze tip buletin, și taxa de 1 leu platita.
georgiana.td, utilizator
Proprietarul locuinței soțului,.unde bănuiesc că stați împreună, își poate da acordul. Dacă nu există proprietar scriptic (de exemplu, soțul a moștenit locuința în baza acceptării tacite, dar a avut mereu ce face cu banii și nu a urmat procedura succesorală, astfel că el înca nu figurează în acte), vi se poate face CI cu domiciliul acolo pe baza declarației dumneavoastră și a lui și a unei verificări în teren efectuată de poliție, la care sunt întrebați și vecinii dacă locuiți efectiv împreună cu soțul.
Soțul nu este proprietar ,părinții lui sunt proprietarii și nu și dau acordul.

Alexandru Surcel a scris:

Proprietarul locuinței soțului,.unde bănuiesc că stați împreună, își poate da acordul. Dacă nu există proprietar scriptic (de exemplu, soțul a moștenit locuința în baza acceptării tacite, dar a avut mereu ce face cu banii și nu a urmat procedura succesorală, astfel că el înca nu figurează în acte), vi se poate face CI cu domiciliul acolo pe baza declarației dumneavoastră și a lui și a unei verificări în teren efectuată de poliție, la care sunt întrebați și vecinii dacă locuiți efectiv împreună cu soțul.

reveniti la varianta pe care v-am transmis-o...
Mulțumesc frumos.

georgiana.td a scris:

reveniti la varianta pe care v-am transmis-o...