Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie

am avut marti de incheiat o tranzactie. eu am renuntat la cota mea prin acest act. la momentul in care instata ne-a citit tranzactia a refuzat formularea renunt la cota mea si i-a spus d-lui av sa o rectifice. d-l avocat a scris - sunt de acord ca din terenurile ce constituie bunuri succesorale sa nu mi se atribuie nimic. este corect, voi avea probleme mai tarziu. dl avocat nu prea mi-a explicat clar de ce a trebuit sa rectifice formularea.
multumesc
-Corecta ar fi fost formularea...înţeleg să renunţ la orice pretenţie prezentă şi viitoare cu privire la bunurile rămase de pe urma defunctului .....
-.Din moment ce ati renuntat la partea dvs. de mostenire si ati semnat tranzactia, nu se mai pot ivi probleme
Nu veti avea probleme....Se putea formula si altfel...cred ca ar fi trebuit sa consemneze din ce consta acea cota... (care terenuri?) , trebuiau enumerate...., dar merge si asa....nu-i problema...ca doar ati renuntat .....
Dupa cum s-a formulat ar rezulta ca renuntati la terenurile ce constituie bunuri succesorale......dar daca mai sunt si alte bunuri in afara de terenuri....?