Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Am achitat integral prin transfer bancar ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Am achitat integral prin transfer bancar contravaloarea ...

Buna ziua,
Am achitat integral prin transfer bancar contravaloarea popririi, iar B. E. J. a confirmat incasarea. Cu toate acestea dosarul executional nu este inchis pe motiv ca se asteapta confirmarea lichidarii debitului de la creditor si am in continuare sumele din conturi indisponibilizate deoarece acestia nu vor emite documentele de ridicare poprire fara acea confirmare. Nelamurirea mea este urmatoarea si va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez daca acestia vor prelungi timpul de solutionare, iar intre timp urmeaza sa imi fie virat salariul. Ce masuri se pot lua in situatia in care imi vor fi retinute de catre angajator cei 33% din salariu (angajatorul nu va anula masura fara prezentarea unui document de ridicare a popririi) . In concluzie, BEJ va beneficia in plus pe langa suma pe care i-am virat-o in cont si de cei 33%. O sursa preciza ca ma pot pune in asteptare si pana la 30 zile. In asteptarea unui raspuns, va multumesc anticipat!
Depinde pentru ce s-a încuviințat executarea silită. Faceți o cerere scrisă, prin care somați executorul să comunice adresa pentru ridicarea popririi.