Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Condiții de munca .Buna ziua!Lucrez într-un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Condiții de munca .Buna ziua!Lucrez într-un laborator .De peste o lună aerul condiționat ...

Buna ziua!Lucrez într-un laborator .De peste o lună aerul condiționat este defect și lucram la temperaturi de 29,30, 31 grade Celsius.Suntem nevoiți să stăm cu toate ferestrele și ușile deschise pt a putea respira.Va rog să-mi spuneți unde as putea face un demers legal fara a atrage consecințe negative asupra mea și a colegilor.Multumesc!
Sesizati angajatorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data, sa reparare aparatul de aer conditionat. Sesizarea sa fie semnata de toate persoanele afectate pentru a nu lasa loc de interpretare.
Daca nu se rezolva problema, puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Lipsa de atitudine pentru a nu suferi consecinte (angajatorul are obligatia sa asigure conditii normale de lucru; despre ce consecinte poate fi vorba ?), nu tine loc de conditii normale de lucru. Sau poate ma insel si la dvs. este altfel ?!