Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de habitatie viagera se poate vinde?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de habitatie viagera se poate vinde?

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: vreau sa cumpar un imobil de la o doamna care l-a primit ca donatie de la parinti. Parintii insa si-au rezervat dreptul de habitatie viagera.

La primul notariat mi-au zis ca cel mai simplu este sa se faca totul intr-un singur act. Parintii sa vina cu fata la notariat si sa-mi vanda dreptul de habitatie viagera, iar fata sa-mi vanda nuda proprietate.

La un alt notariat mi-au zis ca dreptul de habitatie viagera este un drept care nu se poate ceda, ca atare nici nu se poate vinde. Solutia ar fi ca intr-un prim act parintii sa renunte dreptul de habitatie viagera si dupa ce acesta este sters din CF sa fac ulterior v-c cu fiica.

Deci, in final, dreptul de habitatie viagera se poate vinde sau nu?
Kuky2000, utilizator
Nu se poate vinde, dar dvs puteți să plătiți o sumă de bani pentru ca ei să renunțe la dreptul lor.