Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE ACTIVE FIRMA FARA SEMNATURA ADMINISTRATORULUI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE ACTIVE FIRMA FARA SEMNATURA ADMINISTRATORULUI

Rog raspuns!
Este permis asociatilor unui srl sa vanda un imobil aflat in proprietatea firmei fara ca administratorul numit al firmei sa semneze de luare la cunostinta?
Mentionez ca firma figureaza pe pierdere la 31 dec 2009.
Daca acestia vand imobilul unei persoane fizice care plateste pe acte o anumita suma si fara acte alta suma pe care asociatii si-o insusesc fara stiinta administratorului , poate creea un prejudiciu societatii pentru care ar putea raspunde administratorul?
Va multumesc!
Daca administratorul nu este si asociat, cred ca nu este nevoie sa semneze actul.Administratorul raspunde in fata asociatilor care l-au ales nu si invers. Vanzarea activului nu are nicio legatura cu pierderile. Poate s-a facut vanzarea pentru achitarea unor furnizori sau pur si simplu.
In mod normal nu.
Societatea este reprezentata fata de terti de catre administrator, nu de catre asociati.
Daca acestia vand imobilul unei persoane fizice care plateste pe acte o anumita suma si fara acte alta suma pe care asociatii si-o insusesc fara stiinta administratorului , poate creea un prejudiciu societatii pentru care ar putea raspunde administratorul?

Prin actul de vinzare, cei doi asociati au facut acte specifice de administrare si dispozitie, arogindu-si DE FACTO functia de administratori.
In concluzie, au devenit administratori de facto si sunt raspunzatori pentru faptele lor si prejudicii.
Daca nu sunteti de acord, ar trebui totusi sa le faceti o notificare exprimindu-va opozitia motivata la vinzarea imobilului. In acest fel, veti fi exonerat de raspundere.

Daca nu faceti opozitie, veti raspunde solidar pentru (eventuala) prejudiciere a creditorilor, daca vinzarea a fost facuta pentru a evita o executare silita.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsuri!
Cei care au vandut sunt raspunzatori pentru faptele lor.
Buna ziua,
Daca actul constitutiv prevede vot unanim pentru AGA si 2 din 3 asociati (fiecare 33%) doresc vanzararea activelor firmei (unul din autovehicule, imprimante, computere, etc,etc.. ) se poate acest lucru? Mentionez ca administrator sunt eu, iar prin banii astfel obtinuti evitam o eventuala creditare dintr-un simplu motiv - lipsa bani, vanzari mici..tva 24% acusi.. Al 3-lea asociat nu va fi de acord sau nu se va prezenta (din experienta stim.. ).
Multumesc.
Cristi Kompera