Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Vă rog frumos, pentru ieșire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Vă rog frumos, pentru ieșire din indiviziune și ...

Bună ziua! Vă rog frumos, pentru ieșire din indiviziune și uzucapiune se poate face la notar? Care sînt pașii de urmat. Vă mulțumesc!
Buna ziua,

Da, este posibil. Se va face o tranzactie. Tranzactia fie o discutati in prealabil cu notarul, fie cu un avocat.
Se platesc niste taxe notariale in functie de valoarea bunurilor supuse tranzactiei.
La notar se incheie act de partaj voluntar (nu tranzactie) si asta daca mostenitorii sunt intelesi care, ce cum ia.
Uzucapiunea doar la instanta