Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor

buna seara!ma interesaza cum as putea obtine copilasul meu care are 7ani ,in caz ca sotul meu intenteaza divort.am multe temeri ca l-as putea pierde,cum ar fii:nu sunt salariata si nu am nici-o alta sursa de venit,dar ma ajuta parintii,sunt plecata cu copilul din casa in care locuiam impreuna cu sotul(casa fiind pe numele tatalui meu) cum de altfel si el e plecat la parintii lui(eu locuiesc cu parintii mei).sotul e profesor si plateste pensie alimentara unui copil dintr-o casatorie anterioara,este consumator de bauturi alcoolice si devine violent fizic dar mai ales psihic.dat fiind ca e profesor, desi multi cetateni din localitate stiu ca el consuma alcool frecvent,in caz ca i-as mentiona ca martori din teama sa nu se puna rau cu un cadru didactic,m-ar refuza.multumesc anticipat!
Sunt sanse foarte mici ca minorul sa fie incredintat tatlui intrucit se ia in considerare virata acestuia si mai ales interesul sau de a fi ingrijit de mama, rea;lizarea veniturilor nefiind o conditie esentiala