Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Tatăl meu a decedat anul trecut ! Sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Tatăl meu a decedat anul trecut ! Sunt singurul ...

Bună ziua! Tatăl meu a decedat anul trecut ! Sunt singurul copil! Am fost la notar sa fac taxa de succesiune cu actele de la primărie adeverința de rol și cadastrul ce sa făcut gratuit în localitate! Mi sa spus ca abia după 3 ani pot devenii moștenitor! Si atunci ce pasii va trebui sa urmez? Mulțumesc frumos
În urma cadastrarii sistematice, la Cartea funciara se notează doar posesia. Dreptul de proprietate va fi intabulat dupa 3 ani de la prima înregistrare.
Puteți dezbate succesiunea doar parțial pentru celelalte bunuri (urmând sa obțineți un supliment dupa 3 ani și pentru imobilul respectiv) sau sa așteptați 3 ani.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns! Dreptul la proprietate în urma cadastrarii se facă cui? Dacă tatăl meu a decedat! Chiar nu știu ce sa fac și cum sa procedez! Nu am acte de proprietate pe numele tatălui, decât cele de la primărie cele de rol unde el a plătit impozit pe ca să si pământ! Iar apoi sau făcut cadastrele! Cum procedez peste 3 ani dacă el a decedat în timp ce au fost gata aceste cadastre!
Ce pasii trebuie sa urmez mai exact după acești 3 ani?
În favoarea defunctului. Dacă dezbateti succesiunea după 3 ani, în baza certificatului de moștenitor, se va intabula dreptul de proprietate pe numele dvs
raluk0207, utilizator
Si dupa 3 ani ca să obțin certificatul de moștenitor nu trebuie sa deschid succesiune?nu înțeleg cum un defunct mai devene proprietar daca el a decedat în acești 3 ani! Eu practic fiind fiica moștenitoare în lipsa actelor de proprietate aștept 3 ani ca mai apoi sa fac succesiune în urma acestor cadastre și anexe care figurează tatăl meu decedat la primărie?
ALEXANDRANICOLETA, utilizator