Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren

Matusa mea pe care o am in intretinere doreste sa imi faca un act de donatie pe cota ei de teren de 1/4, ce ii revine din titlul de proprietate unde sunt 4 frati fiecare cu un sfert. La notar mi s a spus ca nu se poate face act de donatie, pentru ca trebuie cadastru si iesire din indiviziune. Ce act s-ar putea face ca sa imi lase terenul, fara a mai fi nevoie de cadastru si iesire din indiviziune? Multumesc!
Va poate face testament.
Mergeti si la alt notar, cadastru cred ca trebuie, dar nu si iesire din indiviziune pt ca va doneaza o cota ideala, nu teren de aici pana aici.
Documentația cadastrala trebuie oricum. E obligatoriu sa o aveți.
Dar sa va doneze tot terenul, nu. Mătușa va poate dona doar ceea ce are, adică 1/4, urmând ca după donatie, sa rămâneți dvs în indiviziune cu ceilalți, în locul mătușii.

Dacă va referiți ca pe titlu sunt mai multe paralele și fiecare din cei 4 stăpânește verbal câte un teren, nu înseamnă nimic. Ei trebuia sa își fi făcut partajul între ei.
raluk0207, utilizator

raluk0207 a scris:

Documentația cadastrala trebuie oricum. E obligatoriu sa o aveți.
Dar sa va doneze tot terenul, nu. Mătușa va poate dona doar ceea ce are, adică 1/4, urmând ca după donatie, sa rămâneți dvs în indiviziune cu ceilalți, în locul mătușii.

Dacă va referiți ca pe titlu sunt mai multe paralele și fiecare din cei 4 stăpânește verbal câte un teren, nu înseamnă nimic. Ei trebuia sa își fi făcut partajul între ei.

Terenurile sunt in comun, nu detine fiecare un teren. Fiecare detine 1/4 din fircare parcela. Matusa imi va face acte pe cota de 1/4. Multumesc de raspuns!

gi-jane2 a scris:

Va poate face testament.
Mergeti si la alt notar, cadastru cred ca trebuie, dar nu si iesire din indiviziune pt ca va doneaza o cota ideala, nu teren de aici pana aici.

Multumesc pentru raspuns.
Un testament poate face, însă acesta își produce efectele după decesul mătușii. Testamentul poate fi revocat oricând de mătușa dvs.