avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren

Matusa mea pe care o am in intretinere doreste sa imi faca un act de donatie pe cota ei de teren de 1/4, ce ii revine din titlul de proprietate unde sunt 4 frati fiecare cu un sfert. La notar mi s a spus ca nu se poate face act de donatie, pentru ca trebuie cadastru si iesire din indiviziune. Ce act s-ar putea face ca sa imi lase terenul, fara a mai fi nevoie de cadastru si iesire din indiviziune? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:37, 25 Iulie 2023
Va poate face testament.
Mergeti si la alt notar, cadastru cred ca trebuie, dar nu si iesire din indiviziune pt ca va doneaza o cota ideala, nu teren de aici pana aici.
Documentația cadastrala trebuie oricum. E obligatoriu sa o aveți.
Dar sa va doneze tot terenul, nu. Mătușa va poate dona doar ceea ce are, adică 1/4, urmând ca după donatie, sa rămâneți dvs în indiviziune cu ceilalți, în locul mătușii.

Dacă va referiți ca pe titlu sunt mai multe paralele și fiecare din cei 4 stăpânește verbal câte un teren, nu înseamnă nimic. Ei trebuia sa își fi făcut partajul între ei.
Ultima modificare: Marți, 25 Iulie 2023
raluk0207, utilizator


raluk0207 a scris:

Documentația cadastrala trebuie oricum. E obligatoriu sa o aveți.
Dar sa va doneze tot terenul, nu. Mătușa va poate dona doar ceea ce are, adică 1/4, urmând ca după donatie, sa rămâneți dvs în indiviziune cu ceilalți, în locul mătușii.

Dacă va referiți ca pe titlu sunt mai multe paralele și fiecare din cei 4 stăpânește verbal câte un teren, nu înseamnă nimic. Ei trebuia sa își fi făcut partajul între ei.

Terenurile sunt in comun, nu detine fiecare un teren. Fiecare detine 1/4 din fircare parcela. Matusa imi va face acte pe cota de 1/4. Multumesc de raspuns!


gi-jane2 a scris:

Va poate face testament.
Mergeti si la alt notar, cadastru cred ca trebuie, dar nu si iesire din indiviziune pt ca va doneaza o cota ideala, nu teren de aici pana aici.

Multumesc pentru raspuns.
Un testament poate face, însă acesta își produce efectele după decesul mătușii. Testamentul poate fi revocat oricând de mătușa dvs.

Alte discuții în legătură

Mostenire terenuri - modificare titlu de proprietete? adina_miu adina_miu Buna ziua, am mostenit cota de 1/2 din niste terenuri de la bunica mea. Cealalta cota de 1/2 l-a mostenit matusa mea. Am trecut terenurile pe rol si sunt in ... (vezi toată discuția)
Se admite donatia cotei parti de teren in indiviziune? mariapopescu mariapopescu Tata este comostenitor cu o nepoata,ambii fiind mentionati in titlul de proprietate care-i pe numele mamei lui decedate.In situatia data tatal imi poate dona ... (vezi toată discuția)
Antecontract (promisiune ) vanzare -cumparare teren si casa gabriella1065 gabriella1065 Am mostenit de la mama 6 Ha teren extravilan si 1/4 din casa bunicilor ( am certificat de mostenitor ) . Titlurile de proprietate pe teren sunt pe numele mamei ... (vezi toată discuția)