Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua. Sunt cadru didactic. Intr-o vacanta, eu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua. Sunt cadru didactic. Intr-o vacanta, eu fiind in concediu, ...

Buna ziua. Sunt cadru didactic. Intr-o vacanta, eu fiind in concediu, am lucrat cu contract in baza specializarii de pe diploma de licenta si datorita careia predau disciplina ca profesor in prezent, repet-intr-un concediu de profesor, am lucrat vreo 35 zile ca didactic auxiliar, pe baza aceleiasi specializari, in alta scoala. Există o normă care este în vigoare pentru recunoașterea vechimii avută în alte sectoare de activitate ca vechime în învățământ. Este vorba de art. 4 alin. 4 din HG 582/2016: ”Constituie vechime în învăţământ şi perioada în care persoana angajată în învăţământ, provenită din alte sectoare de activitate, face dovada că a profesat în specialitatea înscrisă pe diploma de studii, numai în cazul în care ocupă un post didactic în aceeaşi specialitate.”
Intrebare: se adauga aceste zile la vechimea in munca sau la vechimea in invatamant? Multumesc anticipat pentru raspuns.
lumyana, utilizator
Nu are cum sa se adauge, intrucat dvs in acea perioada ati avut alt raport de munca .
Va multumesc.

Cornel Vasile a scris:

Nu are cum sa se adauge, intrucat dvs in acea perioada ati avut alt raport de munca .