Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot evacua un chirias cu contract la ANAF?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot evacua un chirias cu contract la ANAF?

Buna ziua,

Intentionez sa dau spre inchiriere un apartament un cadru militar (caruia i se deconteaza partial). Ipotetic vorbind in cazul in care sa zicem provoaca stricaciuni/nu este curat/sau alte situatii, pot evacua chiriasul inainte de expirarea perioadei contractuale? Chiar de plateste chiria?

Exista un contract standard la ANAF pentru inchiriere?
Multumesc!

Buna ziua, puteti rezilia contractul inainte de termen si in consecinta sa evacuati chiriasul daca acesta se ca afla in culpa pentru merespectarea unei obligatii contractuale indiferent daca contractul e inregistrat la Anaf sau alta institutie. Atwntie asadar cum intocmiti cotractul, nu exista un model stamdard, se redacteaza in functie de specificul fiecarei situatii. Va recomand sa incheiati si un proces verbal de predare-primire.
nu exista contracte standard, ci doar clauze minimale acceptate. ANAF-ul este interesat doar de valoarea contractului ca sa stie cum impoziteaza. restul clauzelor sunt in sarcina proprietarului si a chiriasului