Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratii pentru societatea inactiva?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratii pentru societatea inactiva?

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati intr-o problema...societatea este declarata inactiva de anul trecut din decembrie...si a trecut la impozit pe profit nemaiavand salariati...ce declaratii trebuie sa depuna acum la 25.07.2023?
mltumesc
george-neagu, moderator
Daca e vorba de inactivitate temporara inscrisa la ORC, potrivit Art. 101. - Obligaţia depunerii declaraţiei fiscale din Cod Proc Fiscala:

(4^1) Entităţile înregistrate în registrul comerţului, pentru care există înscrise menţiuni privind inactivitatea temporară, nu au obligaţia depunerii declaraţiilor fiscale pentru perioada în care se află în inactivitate temporară, începând cu data de 1 a lunii următoare înscrierii menţiunii privind inactivitatea temporară în registrul comerţului.
(4^3) Aplicarea prevederilor alin. (41) şi (42) încetează la data reluării activităţii sau la împlinirea unui termen de 3 ani de la data înregistrării în registrul comerţului a menţiunii privind inactivitatea temporară sau a menţiunii privind suspendarea activităţii în registrul contribuabililor.
Ioan Petru Butariu, Contabil
multumesc

Societatea a fost declarata inactiva de catre ANAF pentru expirarea sediului social.... a trecut la impozit pe profit nemaiavand salariati......TVA ul este trimestrial, dar nu e mai emis nici o factura ...ce declaratii trebuia sa depun pana acum?