Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli imobil fără asociație de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli imobil fără asociație de proprietari Buna seara, ...

Cheltuieli imobil fără asociație de proprietari

Buna seara,

As vrea sa știu cum e corect să se împartă cheltuielile legate de un imobil care nu are asociație de proprietari. Mai exact în imobil suntem 4 familii dintre care doar eu am copii. Situație concreta: în decurs de trei luni s-a stricat pompa submersibila care a necesitat costuri de aproximativ 3000 lei per intervenție. Mai exact, legal, cum ar trebui sa se împartă costul? La nr. de apartamente sau la nr de persoane?

Cu mulțumiri,
Emilia
Am presupus ca cele 4 familii locuiesc in 4 apartamente diferite ca nu ne-ati precizat.
Mai exact se plateste reaparatia la cota indiviza adica in functie de suprafata sau de metri patrati detinuti.
Daca apartamentele sunt egale se imparte la nr de apartamente.

Dar ce pompa aveti de curiozitate de a costat doar repararea asa de mult?
La ce adancime e bagata si cati consumatori aveti (robineti)?

Aveti aici in discutie niste modele care nu costa nici macar cat ati dat dv pe reparatie..

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Unele mai putin de 3000lei cat ati dat dv sa reparati pompa.
-DAB Divertron 1000 sau 1200 cu 5.4m3 pe ora
[ link extern ]
-Gardena 6000/5 cod 1476 care este (arata) 1 la 1 cu pompa DAB Divertron
[ link extern ] /
_gardena 6000/5 automatic inox cod 1499
[ link extern ] /
-Grundfos SBA
Eu am ales la bunici DAB DIVERTRON 1200 si merge perfect si asigura 2.4 bari in functionare.

Iar cea mai buna intrucat se poate regla presiunea intre 2bari si 5 bari pompa Grundofos SQE(pachet)
[ link extern ]

care are in denumire dupa SQE o cifra ce reprezinta metri cubi /h si apoi inaltimea la care poate pompa.
De exemplu Grundfos SQE 5 60 inseamna ca asigura 5bari presiune la inaltimea de 60 metri.
Grundfos SQE 2 230
Grundfos
[ link extern ]
si video
[ link extern ]

w_v_w_v, utilizator