avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Ieri am verificat pompa de apa in bloc am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Ieri am verificat pompa de apa in bloc am mărit puțin ...

Buna ziua
Ieri am verificat pompa de apa in bloc am mărit puțin presiunea apei 4.7 bar.Vecinii de la mansarda se plângeau că nu au apa că presiune.
Astăzi dimineața a mai dat jos din presiune la 4 bari.
Menționez maximum se poate ridica dacă dorești până la 6 bar.
Tot dimineața un vecin scrie că ia explodat o țeavă la el în bucătărie și va da factura la asociație pentru achitarea instalatorului.
Întrebarea mea este ce trebuie sa fac și cum să mă comport corect cu vecinul?
Poate nu este blocul problema .
Sa-i plătiți factura, aveți vreo funcție și specializare ce v-a dat dreptul să reglați presiunea apei în condominiu ?
Da aceasta reglare este la cererea locatarilor.
Care au solicitat acest lucru.
Nu sa făcut nimic cu decizie personala.
Aceasta factura de care spuneți am transmis mesajul către asociație de administrare Urbica in cazul dat sa decidă care este soluția.
Nu este primul caz de care se confruntă desigur și știu cum să gestioneze mai bine cazul.
Printr-o transparenta corecta.
Daca este sa achite asociația de proprietari vom achita.
Da aceasta reglare este la cererea locatarilor.
Care au solicitat acest lucru.
Nu sa făcut nimic cu decizie personala.
Aceasta factura de care spuneți am transmis mesajul către asociație de administrare Urbica in cazul dat sa decidă care este soluția.
Nu este primul caz de care se confruntă desigur și știu cum să gestioneze mai bine cazul.
Printr-o transparenta corecta.
Daca este sa achite asociația de proprietari vom achita.
In orice asociatie de proprietari deciziile se iau de catre comitetul executiv, nu de catre administrator. Administratorul (fie el si persoana juridica) este un angajat.
Articolul 55
(1) Comitetul executiv are următoarele atribuții:
.........................................
f) stabilește condițiile privind folosirea, întreținerea, repararea, înlocuirea și modificarea părților proprietății comune, conform prevederilor legale;
...........................
Presiunea de pompare, din punct de vedere tehnic, se regleaza astfel incit sa reprezinte la cel mai inalt consumator (la nivelul robinetelor) cu inca 15-20 de metri in plus fata de inaltimea respectiva fata de sol.
10 metri = 1 bar.
60 metri = 6 bari

Decizille se iau cu presedintele si comitetul executiv in asociatie de proprietari.
La cine are problema cu apa este in comitetul executiv persoana.
Am decis sa verifice administratorul problema.
Nu ne retragem sa nu achitam reparatia dar sa fie o decizie corecta.
Aceasta reparatie nu o are la robinet dar la teava de masina de spalat .Era cazul sa se verifice.

Alte discuții în legătură

Exista o lege care sa se refere la asa ceva? cerul cerul Cand se efectuaeaza o reparatie la coloanele de apa comune din bloc exista niste dispozitii legale? Se poate inlocui teava de metal cu orice(pexal etc)?Se ... (vezi toată discuția)
Calcul tarife apa rece si apa calda - intretinere gabi.b gabi.b Am sunat la furnizorul de apa si mi s-a comunicat ca metrul cub de apa rece este 2,8 lei si apa de canal 1,2 lei. Cum se calculeaza apa facturata locatarilor ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli imobil fără asociație de proprietari buna seara, ... Emilia2702 Emilia2702 Cheltuieli imobil fără asociație de proprietari Buna seara, As vrea sa știu cum e corect să se împartă cheltuielile legate de un imobil care nu ... (vezi toată discuția)