Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Colet neridicat de destinatar si dupa retur, nici de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Colet neridicat de destinatar si dupa retur, nici de expeditor

1. Inainte de a pleca definitiv din localitatea "A", am expediat fostului coleg (plecat in localitatea "B") un colet cu un obiect ce ii apartinea. Ne-am inteles ca el sa plateasca costul transportului.
2. In momentul sosirii la destinatie, in "B", colegul nu era acasa iar mama sa a refuzat sa plateasca transportul si implicit sa preia coletul
3. Coletul a fost returnat in localitatea "A".
4. Eu nu mai ma intorc in localitatea "A" si nici nu ma intereseaza obiectul
5. Firma de curierat (ultra!!!) rapid, imi tot trimit mesaje, ma suna, trimit sms-uri ca sa ridic coletul. Le-am explicat faptul ca nu e obiectul meu, ca a fost o intelegere cu colegul ca sa ii trimit obiectul si ca el va suporta costul transportului si ca sa ia direct legatura cu el ca sa i-l predea. Firma a replicat, spunand ca vor trebui platite 3 transporturi. Le-am raspuns ca nu este problema mea si sa discute cu destinatarul.
Intrebari:
a) ce se intampla daca destinatarul nu vrea sa ridice coletul?
b) pot avea neplaceri cauzate de faptul ca eu nu sunt interesat sa ridic acest colet si, in plus, nici nu mai sunt de 2 saptamani in localitatea "A"?
Multumesc!
dvs ati chemat curierul, dvs sunteti titularul de contract. sunteti bun de plata. intelegerea cu fostul coleg nu implica firma de curierat. destinatarul nu e obligat sa accepte trimiterea. firma de curierat e indreptatita sa va urmareasca (cum cred ei de cuviinta) pentru a-si recupera contravaloarea transportului.