Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Problema AWB-URI
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Problema AWB-URI

Buna ziua,
Cum procedez in situatia in care am expediat un colet in anul 2011, iar destinatarul m-a instiintat in anul 2013 ca nu a primit acel colet si nu vrea sa trimita factura de minus pe produsele expediate?.Problema este ca nu mai detin acel awb. A trecut ceva timp,si nu stiu cum as putea sa-l recuperez.Am e-mailuri care dovedesc ca am pregatit coletul si ca astept sa se ridice, dar nu e suficient. Intrebarea mea este: Este legal sa se sesizeze dupa doi ani lipsa coletului? Am dreptul sa solicit catre firma de curierat o copie a acelui awb, avand in vedere periada de timp?
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc!
Da , se poate solicita de la firma de curierat o copie a awb . Din cunostinetele mele stiu ca aceste scrisori de transport se arhiveaza. Dar mai e o problema ,, mai exista firma de curierat ,, ?
Da, exista firma de curierat.
daca exista firma de curierat , mergi la ei si vorbeste cu persoana care se ocupa cu asa ceva si poti rezolva problena.
succes !