Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier. Unde se da in judecata? Unde ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier. Unde se da in judecata? Unde domiciliez sau unde s-a petrecut evenimentul?

Am facut un accident cu masina pe autostrada Ploiesti-Bucuresti. Am intrat frontal intr-un element de fier care facea parte din infrastructura autostrazii si care s-a desprins de la pozitie. Doresc sa dau in judecata administratorul drumului, adica CNAIR - pentru daune materiale si morale. Eu domiciliez in Constanta.

Unde pot sa depun cererea de chemare in judecata? La Judecatoria Ploiesti, pe a carei raza s-a intamplat accidentul? Sau la Judecatoria Constanta, unde am domiciliul? Ma pot reprezenta singur in instanta?

Multumesc frumos.
Alternativa e valabila doar pentru depunerea unei plingeri contraventionale. Si e recomandabil sa angajati un avocat, nu ca nu va puteti reprezenta singur in instanta, dar nu veti sti nimic despre proceduri.
Capitolul VIII Cai de atac împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției
Articolul 118
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competență a fost constatată fapta ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul.
(la 27-07-2023, Alineatul (1), Articolul 118, Capitolul VIII a fost modificat de ARTICOLUL UNIC din LEGEA nr. 254 din 21 iulie 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 678 din 24 iulie 2023 )
[ link extern ]
Ma scuzati, dar nu am inteles. Nu am savarsit nicio contraventie, iar politia nu mi-a dat nicio amenda. Politia s-a deplasat la locul impactului, fiind chemati de mine, si a constatat doar ca accidentul a rezultat in urma unei coliziuni cu un fier iesit din infrastructura autostrazii.

Acum eu doresc sa dau in judecata administratorul drumului, adica CNAIR si nu stiu exact unde sa depun cererea de chemare in judecata. Imi puteti indica articolul din lege pentru aceasta speta?

Multumesc mult.
Nu e vorba doar de un articol de lege , e o speta complexa care nu prea merge cu, ,,.modele"si fără avocat.Trebuie sa faceți dovada îndeplinirii unor condiții pt a atrage o eventuala răspundere a administratorului drumului/CNAIR ,sa administrat un probatoriu iar pt daunele morale pt a obține ceva cât de cât decent trebuie facuta dovada prejudiciului suferit..Discutați cu un av în zona dvs dacă chiar nu va permiteți.sa plătiți un onorariu măcar sa va redacteze cererea de chemare în judecata.Daca mașinia
e avariata iar dvs nu ați suferit nici o vătămare șansele de daune morale scad considerabil putând recupera însă cheltuielile cu daunele produse pt reparatia autoturismului.Feriti va de asociații și ONG- uri sunt paravane sub care vânează accidente diverși milițieni,juriști fără drept de a profesa ,,costurile fiind chiar mai mari decât ați angaja un av..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va rog mult... domiciliez in Constanta si pe autostrada Ploiesti-Bucuresti am facut un accident deoarece am intrat in coliziune cu un fier iesit din autostrada. Adresez aici o intrebare simpla: unde se depune cererea de chemare in judecata? La Judecatoria Ploiesti, pe raza careia s-a petrecut accidentul? Ori la Constanta, unde am domiciliul?

Cumva nimeni nu raspunde, insa toti se intrec in a recomanda sa contactez un avocat. Poate o sa o fac, insa momentan as vrea un raspuns la intrebarea mea. Ploiesti sau Constanta? Nu vreau recomandari, ci doar raspuns la intrebare, eventual cu trimitere la textul de lege.

Multumesc.
La Bucuresti sector 1, acolo unde are sediul pârâtul.
[ link extern ]